Product details
This stunning round-shaped single sofa exudes contemporary vibes with a touch of Memphis style. Available in various colors and featuring a futuristic design, this curvy armchair is supported by a metal structure that adds a luxurious touch. It perfectly blends modern and artistic elements, making it a fantastic addition to any design project.

| Height | 84.5 cm / 33.3 in |
|---|---|
| Width | 111 cm / 43.7 in |
| Depth | 100 cm / 39.4 in |
| Seat Height | 38 cm / 15 in |
| Seat Depth | 66 cm / 26 in |
| Standard Finishes | Essential Home Textile, Gold Painted Stainless Steel |
| Dimensions (HxWxD): | cm: 84.5x111x100 / inch: 33.27"x43.7"x39.37" |
|---|---|
| Country of Manufacture | Portugal |
| Style | Modern + Contemporary |
Secure Shopping
Collection "Karlotta" by Essential Home
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


















