Gifu is a city located in the prefecture of the same name in central Japan, part of the Chubu region. Known for its long tradition of craftsmanship and culture, Gifu has a history dating back centuries and played an important economic and strategic role during the samurai era. It is famous for its production of paper lanterns (called 'Gifu Chōchin'), made from rice paper and a bamboo frame. The idea behind this collection is based on the striking similarities between carved alabaster and the rice paper typically used for lanterns: both materials share delicate hues and a light, refined texture.
SKU GIFU-FL-H121
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 121 / inch: 47.64"" |
|---|---|
| Height | 121 cm (47.64"") |
| Diameter | 24 cm (9.45"") |
| Power cable length | 150 cm (59.06"") |
Light Specifications
| Light source | 4x Strip LED, 24V, 61w |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF on power cable |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|
See more Catalog products
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.








































