The 'Apadana' lamp draws inspiration from the imposing columns of Darius's Palace in ancient Persia, considered among the most majestic of antiquity. This refined piece of design recalls the elegance and grandeur of classical architecture, translating it into a modern and evocative form. 'Apadana' is distinguished by its interplay of volumes and chiaroscuro, which, while captivating, maintains a delicate and subtle impact.
SKU APADANA-FL-D30
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 115.4x30 / inch: 45.43""x11.81"" |
|---|---|
| Height | 115.4 cm / 45.43"" |
| Diameter | 30 cm / 11.81"" |
| Power cable length | 150 cm / 59.06"" |
Light Specifications
| Light source | 4x Strip LED, 24V, 70.5W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF on power cable |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|
See more Catalog products
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.











































