The 'Chaos' collection is inspired by the idea of movement and dynamism, reflecting the beauty of disorder. This lamp features asymmetrical shapes that capture attention, creating a striking visual effect. Each piece is designed to interact with light in unique ways, bringing a sense of vitality to any space.
SKU CHAOS-CL-D100
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 20.5x100 / inch: 8.07""x39.37"" |
|---|---|
| Diameter | cm: 100 / inch: 39.37"" |
| Height | cm: 20.5 / inch: 8.07"" |
| Rosette | cm: D.10 x H.2 / inch: D.3.94""xH.0.79"" |
Light Specifications
| Light source | 5x Strip LED, 24V, 93.5W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ONOFF (included) |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K - 2700K - 4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
See more Catalog products
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.



























