Inspired by the Latin concept of the triad, 'Trias' celebrates the symbolism of the number three, an expression of balance and harmony. In numerology, the number three represents perfection and completeness, and this philosophy is reflected in the lamp's structure, where three alabaster elements interact, creating a balanced and sophisticated composition. The alabaster elements find perfect harmony through a central connection: a metal sphere that unites and enhances the relationship between the forms.
SKU TRIAS-FL-D30
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 155x30 / inch: 61.02""x11.81"" |
|---|---|
| Height | 155 cm (61.02"") |
| Diameter | 30 cm (11.81"") |
| Power cable length | 150 cm (59.06"") |
Light Specifications
| Light source | 8x Strip LED, 24V, max. 35W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ONOFF inside the lamp |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|
See more Catalog products
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.








































