RETIRING COLLECTION MODEL - CHECK STOCK AVAILABILITY. A comprehensive range of classic aluminium lanterns in “turn of the century” style. Each product is offered with clear seeded blown glass and a rusty bronze patina. IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Collection | Chicago |
| Finish | Rusty Bronze Patina |
| Materials | Steel, hand-blown glass |
| IP Rating | IP44 |
| Suitable Location | Exterior |
| Guarantee | 3 year anti-corrosion guarantee |
| Electrical Class | Class I |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power Source | Mains |
| Integrated LED | No |
| Bulbs Included | No |
| Socket | E27 |
| Maximum Wattage | 100 W |
| Number of Lamps | 1 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Spare Glass/Shade | GS205 |
| Product Weight | 3.37 kg |
| Box Weight | 3.74 kg |
| Height | 1150 mm |
| Diameter | 235 mm |
| Base Plate Diameter | 220 mm |
| Box Dimensions | 110 x 29 x 29 cm |
See more Catalog products
HL7-S-PC
GZH-CKL7
GZH-FF12
CC8-S-BK
CC4-S-BK
GZCC-AMBLE-1S
BT7-M
BAYVIEW-8M-BK
CPM9-BLACK
CPM5-BLACK
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.



























