The Hereford collection is typically English in appearance, these unique round lanterns offer decorative elegance yet functional appeal. Manufactured in die-cast aluminium
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Hereford |
| Finish | Black |
| Materials | Cast aluminium, clear glass |
| IP rating | IP43 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Electrical class | Class I |
| Warranty | 5 year anti-corrosion guarantee |
| Height | 260 mm |
| Diameter | 150 mm |
| Drop range | 365 - 835 mm |
| Chain length | 490 mm |
| Height adjustable | On installation |
| Product weight | 1.28 kg |
| Box weight | 1.42 kg |
| Ceiling pan colour | Black |
| Number of lamps | 1 |
| Lamp(s) included | No |
| Integrated LED | No |
| Socket | E27 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Box dimensions | 16 x 16 x 27 cm |
See more Catalog products
PH8-M-OB
PH4-M-OB
HL7-S-PC
GZH-CKL7
GZH-FF12
CC8-S-BK
CC4-S
CC4-S-BK
GZCC-AMBLE-1S
BT7-M
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.

























