The Garden Zone Heritage Lantern range is a comprehensive range of decorative exterior lighting products that are classically designed and manufactured predominantly from cast aluminium. All products are Class 1 wired unless otherwise stated with each product individually marked with the appropriate IP rating. All of our products in the Heritage Range come in colour packaging. Glass lens.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Fairford |
| Finish | Old Bronze |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Class | Class I |
| Voltage | 220-240V 50Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Socket | E27 |
| Number of lamps | 2 |
| Lamp(s) included | No |
| Integrated LED | No |
| Maximum wattage | 40 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Build materials | Cast aluminium, glass lens |
| Spare glass/shade | GS315 |
| Dimensions | H: 160 mm × D: 260 mm |
| Product weight | 1.62 kg |
| Box weight | 1.80 kg |
| Box dimensions | 29 × 20 × 29 cm |
| Guarantee | 3-year anti-corrosion guarantee |
| Height adjustable | No |
See more Catalog products
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




























