The Litec, E27 Edison style lamp has amber glass, 8W, 800lm and 3000K. It is dimmable.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | LED Lamps |
| Finish | Amber glass |
| Materials | Glass |
| Integrated LED | Yes |
| LED colour temperature | 3000 K |
| Lumen output | 800 lm |
| Maximum wattage | 8 W |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Suitable location | Interior |
| Guarantee | 2-year guarantee |
| Product weight | 0.43 kg |
| Box weight | 0.88 kg |
| Dimensions (H × D) | 140 mm × 64 mm |
| Box dimensions | 16 × 7.0 × 7.0 cm |
See more Catalog products
DL-PEARCE18-3LT-IV-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.





















