The Litec GX53 LED lamp has 5.7W, 600lm and 3000K. It is not dimmable.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 0.50 kg |
| Guarantee | 2 years |
| Suitable location | Interior / Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Finish | White plastic |
| Product family | LED Lamps |
| Width | 75 mm |
| Product weight | 0.39 kg |
| Diameter | 75 mm |
| Fitting height | 24 mm |
| Material | Plastic |
| Lifespan | 15000 hours |
| Integrated LED | Yes |
| LED colour temperature | 3000 K |
| LED output | 600 lm |
| Maximum wattage | 5.7 W |
| Socket | GX53 |
| Wattage equivalent | 48 W |
| Dimmable | No |
| Product dimensions | H: 24 mm; D: 75 mm |
| Box dimensions | 8 x 5.8 x 8 cm |
See more Catalog products
DL-PEARCE18-3LT-IV-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.



















