The Litec E27 long tubular lamp is 7W, 820lm and 3000K. It is dimmable.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | LED Lamps |
| Finish | Clear glass |
| Material | Glass |
| Integrated LED | Yes |
| Colour temperature | 3000 K |
| Lumen output | 820 lm |
| Maximum wattage | 7 W |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Product dimensions | H: 185 mm, D: 30 mm |
| Fitting height | 185 mm |
| Diameter | 30 mm |
| Width | 30 mm |
| Product weight | 0.46 kg |
| Box weight | 0.63 kg |
| Box dimensions | 20 × 3.6 × 3.6 cm |
| Warranty | 2 year guarantee |
See more Catalog products
DL-PEARCE18-3LT-IV-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




















