The Litec E27 large opal globe is 8W, 800lm and 3000k. It is dimmable.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | LED Lamps |
| Finish | Opal |
| Materials | Glass |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Integrated LED | Yes |
| LED colour temperature | 3000 K |
| Luminous flux | 800 lm |
| Maximum wattage | 8 W |
| Socket | E27 |
| Product dimensions | H: 178 mm, D: 125 mm |
| Diameter | 125 mm |
| Width | 125 mm |
| Fitting height | 178 mm |
| Product weight | 0.96 kg |
| Box weight | 2.00 kg |
| Box dimensions | 14 x 9.5 x 9.5 cm |
| Guarantee | 2-year guarantee |
| Suitable location | Interior |
See more Catalog products
DL-PEARCE18-3LT-IV-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




















