The Litec E27 opal globe is 8W, 800lm and 3000k. It is not dimmable.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | LED Lamps |
| Finish | Opal |
| Materials | Glass |
| Integrated LED | Yes |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Maximum wattage | 8 W |
| LED colour temperature | 3000 K |
| Luminous flux | 800 lm |
| Width | 95 mm |
| Diameter | 95 mm |
| Fitting height | 135 mm |
| Product dimensions | H: 135 mm, D: 95 mm |
| Product weight | 0.57 kg |
| Box dimensions | 14 x 9.5 x 9.5 cm |
| Box weight | 1.17 kg |
| Guarantee | 2 year guarantee |
| Suitable location | Interior |
See more Catalog products
GZCC-SPENNYMOOR-3S
VG1-BLACK
WSLL1-BLACK
DL-PEARCE18-3LT-IV-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.
























