The York standard lantern range originates from the typically Old English coach lanterns of long ago and are manufactured completely from die-cast aluminium.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | York |
| Finish | Black |
| Materials | Cast aluminium, ripple glass |
| Width | 185 mm |
| Projection / Depth | 185 mm |
| Fitting height | 205 mm |
| Product dimensions | H: 205 mm W: 185 mm P: 185 mm |
| Box dimensions | 32 x 24 x 17 cm |
| Product weight | 1.34 kg |
| Box weight | 1.35 kg |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Electrical class | Class I |
| IP rating | IP20 |
| Suitable location | Exterior |
| Guarantee | 5-year anti-corrosion guarantee |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Height adjustable | No |
See more Catalog products
GZCC-SPENNYMOOR-3S
GZCC-SPENNYMOOR-3P
GZCC-SPENNYMOOR-1P
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


















