The Shannon range has a simple and classic designs which are corrosion proof and impact resistant. They are manufactured from Black Polymer, IP44 rated, Class II products, ideal for tough coastal climatic conditions.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 2.90 kg |
| Guarantee | 20-year guarantee (Coastal Collection) |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains |
| Finish | Black |
| Product family | Shannon |
| Width | 250 mm |
| Product weight | 2.61 kg |
| Diameter | 250 mm |
| Fitting height | 390 mm |
| Electrical class | Class II |
| Minimum drop | 530 mm |
| Maximum drop | 730 mm |
| Ceiling pan colour | Black |
| Materials | Weather-resistant polymer, polycarbonate |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Chain/wire/cord length | 310 mm chain |
| Product dimensions | H 390 mm × D 250 mm; Drop 530730 mm |
| Box dimensions | 27 × 23 × 21 cm |
| Height adjustable | Adjustable during installation |
See more Catalog products
GZCC-SPENNYMOOR-3S
GZCC-SPENNYMOOR-3P
GZCC-SPENNYMOOR-1P
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.



















