Zola is modern and minimalistic wall lantern that is IP44 rated. It has a 16.5W integrated LED light source that gives 1500 Lumens of light. The body is made of 304 grade stainless steel and is finished in Grey paint. The head is adjustable to direct the light in the favoured direction. Part of the Elstead Coastal Collection with a 15 year guarantee.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Zola |
| Finish | Grey |
| Materials | 304 stainless steel, glass |
| Diffuser material | Glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Electrical class | Class I |
| Guarantee | 15 year anti-corrosion guarantee |
| Integrated LED | Yes |
| Lamp(s) included | 1 x 16.5W integrated LED |
| Maximum wattage | 16.5 W |
| LED colour temperature | 3000 K |
| LED lumens | 1500 lm |
| Dimmable | No |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | Integrated LED |
| Width | 151 mm |
| Fitting height | 81 mm |
| Projection / Depth | 232 mm |
| Product dimensions | H: 81 mm, W: 151 mm, P: 232 mm |
| Product weight | 1.8 kg |
| Box weight | 2.00 kg |
| Box dimensions | 24.5 x 14 x 8.5 cm |
See more Catalog products
GZCC-SPENNYMOOR-3S
GZCC-SPENNYMOOR-3P
GZCC-SPENNYMOOR-1P
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




















