A modern outdoor light to illuminate signage or a point of interest on a building. Built of Die-cast Aluminium and Stainless Steel. Comes with a 16W Integrated LED and has an adjustable directional head. IP66 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 2.40 kg |
| Guarantee | 3 years |
| IP Rating | IP66 |
| Suitable Location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V 50 Hz |
| Power Source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Family | Selma |
| Width | 141 mm |
| Product Weight | 1.5 kg |
| Diameter | 141 mm |
| Fitting Height | 208 mm |
| Class | Class II |
| Projection / Depth | 717 mm |
| Build Materials | Cast aluminium, stainless steel, glass |
| Colour Rendering (CRI) | CRI > 80 |
| Integrated LED | Yes |
| Lamps included | Yes |
| LED Colour Temperature | 3000 K |
| LED Lumens | 2240 lm |
| Maximum Wattage | 16 W (integrated LED) |
| Number of Lamps | 1 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product Dimensions | H 208 mm × W 141 mm × P 717 mm |
| Box Dimensions | 76.2 × 18.2 × 18.5 cm |
See more Catalog products
GZCC-SPENNYMOOR-3S
GZCC-SPENNYMOOR-3P
GZCC-SPENNYMOOR-1P
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




















