The attractive Winchester lantern range reproduces the feel of lanterns used hundreds of years ago. Fully manufactured from die-cast aluminium
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Winchester |
| Finish | Black |
| Materials | Cast aluminium, ripple glass |
| Suitable location | Exterior |
| IP rating | IP23 |
| Guarantee | 5 year anti-corrosion guarantee |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains |
| Electrical class | Class I |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Socket | E27 |
| Number of lamps | 1 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 280 mm, D: 185 mm |
| Fitting height | 280 mm |
| Width / diameter | 185 mm |
| Product weight | 1.53 kg |
| Box weight | 1.70 kg |
| Box dimensions | 19 x 19 x 29 cm |
| Ceiling pan height | 30 mm |
| Ceiling pan width/diameter | 110 mm |
See more Catalog products
GZCC-SPENNYMOOR-3S
GZCC-SPENNYMOOR-3P
GZCC-SPENNYMOOR-1P
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.

















