RETIRING COLLECTION MODEL - CHECK STOCK AVAILABILITY. The Garden Zone Collect & Connect system is incredibly simple and safe to use, allowing up to 12 fittings to be connected together over a distance of 30m. With a comprehensive selection of fittings, you will find the ideal solution for any landscaping requirement. These fittings are guaranteed for 5 years against structural failure and the LED modules are guaranteed for 2 years.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 1.71 kg |
| Guarantee | 5 year anti-corrosion guarantee |
| IP Rating | IP54 |
| Suitable Location | Exterior |
| Voltage | 12 V |
| Power Source | Low voltage |
| Finish | Anodised Aluminium |
| Family | Spennymoor |
| Product Weight | 1.7 kg |
| Diameter | 60 mm |
| Fitting Height | 90 mm (Spike: 210 mm) |
| Build Materials | Aluminium |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | 3 × 6 × 0.1 Integrated LED |
| Maximum Wattage | 6 × 0.1 |
| Number of Lamps | 3 |
| Socket | Integrated LED |
| Dimmable Fitting | Not dimmable |
| Product Dimensions | H: 90 mm (Spike: 210 mm) D: 60 mm |
| Box Dimensions | 19 × 17 × 28 cm |
See more Catalog products
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.



















