The York standard lantern range originates from the typically Old English coach lanterns of long ago and are manufactured completely from die-cast aluminium.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 1.44 kg |
| Guarantee | 5 year anti-corrosion guarantee |
| IP rating | IP23 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Family | York |
| Width | 185 mm |
| Product weight | 1.3 kg |
| Diameter | 185 mm |
| Fitting height | 245 mm |
| Class | Class I |
| Ceiling pan colour | Black |
| Build materials | Cast aluminium, ripple glass |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 245 mm, D: 185 mm |
| Box dimensions | 19 x 19 x 26 cm |
| Ceiling pan height | 30 mm |
| Ceiling pan diameter | 110 mm |
See more Catalog products
GZCC-SPENNYMOOR-3S
GZCC-SPENNYMOOR-3P
GZCC-SPENNYMOOR-1P
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


















