RETIRING COLLECTION MODEL - CHECK STOCK AVAILABILITY. Influenced by simple barn lamps of the early 1900’s, the classic Somerton lantern is hand made in solid brass. The finish will naturally patina into a rich aged colour giving a true period look. Cage accessory available if required.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Somerton |
| Finish | Verdigris |
| Materials | Solid brass, glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Electrical class | Class I |
| Socket | E27 |
| Number of lamps | 1 |
| Lamps included | No |
| Integrated LED | No |
| Maximum wattage | 100 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Diameter | 240 mm |
| Fitting height | 255 mm |
| Product dimensions | H 255 mm × D 240 mm; Drop 330950 mm |
| Minimum drop | 330 mm |
| Maximum drop | 950 mm |
| Height adjustable | On installation |
| Ceiling pan width/dia | 100 mm |
| Ceiling pan height | 30 mm |
| Ceiling pan colour | Verdigris |
| Product weight | 1.73 kg |
| Box weight | 1.92 kg |
| Box dimensions | 43 × 36 × 25 cm |
| Guarantee | Limited lifetime warranty |
See more Catalog products
GZCC-SPENNYMOOR-3S
GZCC-SPENNYMOOR-3P
GZCC-SPENNYMOOR-1P
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.



















