The Litec E27 medium tubular lamp is 8W, 900lm and 3000K. It is dimmable.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 0.45 kg |
| Guarantee | 2 year guarantee against failure |
| Suitable location | Interior |
| Voltage | 220-240 V 50 Hz |
| Finish | Clear glass |
| Product family | LED Lamps |
| Product weight | 0.32 kg |
| Diameter | 30 mm |
| Materials | Glass |
| Integrated LED | Yes |
| Colour temperature | 3000 K |
| Lumen output | 900 lm |
| Maximum wattage | 8 W |
| Socket | E27 |
| Product dimensions | H 128 mm × D 30 mm |
| Box dimensions | 12 × 3.2 × 3.2 cm |
See more Catalog products
GZCC-SPENNYMOOR-3S
VG1-BLACK
WSLL1-BLACK
DL-PEARCE18-3LT-IV-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.
























