The Litec G9 LED lamp has 3W, 350lm and 3000K. It is dimmable.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 0.30 kg |
| Guarantee | 2 year guarantee |
| Suitable location | Interior, Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Finish | Clear plastic |
| Product family | LED lamps |
| Width | 15 mm |
| Product weight | 0.2 kg |
| Diameter | 15 mm |
| Fitting height | 51 mm |
| Materials | Plastic |
| Colour rendering (CRI) | 80 |
| Rated life | 25,000 hours |
| Integrated LED | Yes |
| Colour temperature | 3000 K |
| Lumen output | 350 lm |
| Maximum wattage | 3 W |
| Socket | G9 |
| Wattage equivalent | 28 W |
| Dimmable | Dimmable |
| Product dimensions | H: 51 mm D: 15 mm |
| Box dimensions | 6 x 2.0 x 2 cm |
See more Catalog products
DL-PEARCE18-3LT-IV-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




















