The Litec E27 large clear globe is 8W, 800lm and 3000k. It is dimmable.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 2.00 kg |
| Guarantee | 2 year guarantee |
| Suitable location | Interior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Finish | Clear Glass |
| Product family | LED Lamps |
| Width | 125 mm |
| Product weight | 0.96 kg |
| Diameter | 125 mm |
| Fitting height | 178 mm |
| Materials | Glass |
| Integrated LED | Yes |
| LED colour temperature | 3000 K |
| LED lumens | 800 lm |
| Maximum wattage | 8 W |
| Socket | E27 |
| Product dimensions | H: 178 mm; D: 125 mm |
| Box dimensions | 14 × 9.5 × 9.5 cm |
See more Catalog products
DL-PEARCE18-3LT-IV-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




















