Valencia Grande is a full outdoor collection from Norlys. Constructed from Die-Cast aluminium and black powder coated finish it is guaranteed for 5 years with no coastal exclusion zone. IP54 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Valencia Grande |
| Finish | Black |
| Materials | Powder coated die-cast aluminium, polycarbonate |
| Dimensions | H: 790 mm, W: 320 mm, P: 470 mm |
| Product weight | 3.6 kg |
| Box weight | 4.00 kg |
| Box dimensions | 55 × 43 × 28 cm |
| Electrical class | Class II |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| IP rating | IP54 |
| Suitable location | Exterior |
| Integrated LED | Yes |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Spare glass/shade | GS124 |
| Warranty | 5 year warranty against severe corrosion |
See more Catalog products
GZCC-SPENNYMOOR-1P
GZCC-SPENNYMOOR-3P
GZCC-SPENNYMOOR-3S
WSLL1-BLACK
PH8-M-OB
PH4-M-OB
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




























