The Garden Zone Heritage Lantern range is a comprehensive range of decorative exterior lighting products that are classically designed and manufactured predominantly from cast aluminium. All products are Class 1 wired unless otherwise stated with each product individually marked with the appropriate IP rating. All of our products in the Heritage Range come in colour packaging.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 0.90 kg |
| Guarantee | 3-year anti-corrosion guarantee |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Family | Malvern |
| Width | 92 mm |
| Product weight | 0.81 kg |
| Fitting height | 230 mm |
| Class | Class I |
| Projection / depth | 129 mm |
| Build materials | Cast aluminium |
| Rated life | 25,000 hours |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | 2 x 8 W LED GU10 |
| LED colour temperature | 3000 K |
| LED lumen output | 560 lm |
| Maximum wattage | 8 W (LED) |
| Number of lamps | 2 |
| Socket | GU10 |
| Wattage equivalent | 50 W equivalent |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 230 mm; W: 92 mm; P: 129 mm |
| Box dimensions | 24 x 14 x 10 cm |
See more Catalog products
VG1-BLACK
WSLL1-BLACK
PH8-M-OB
PH4-M-OB
HL7-S-PC
GZH-CKL7
GZH-FF12
CC8-S-BK
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.























