The Kerry 4 sided range is designed to be corrosion proof and impact resistant. These lights are manufactured from Black Polymer with transparent polycarbonate diffusers. They are IP44 rated, Class II products, ideal for tough coastal climatic conditions.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Kerry |
| Finish | Black |
| Materials | Weather resistant polymer, polycarbonate |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Electrical class | Class II |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Spare glass/shade | GS288 |
| Dimensions (H × W × D) | 1160 × 255 × 255 mm |
| Product weight | 6.12 kg |
| Box weight | 6.80 kg |
| Box dimensions | 81 × 26 × 23 cm |
| Guarantee | 20-year guarantee (Coastal Collection) |
See more Catalog products
PH8-M-OB
PH4-M-OB
HL7-S-PC
GZH-CKL7
GZH-FF12
CC8-S-BK
CC4-S
CC4-S-BK
GZCC-AMBLE-1S
BT7-M
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


























