Philadelphia has distinctive classic details that feature in this complete series of “period” lanterns. The range has a champagne tinted blown glass, an Old Bronze Patina finish and is IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 3.90 kg |
| Guarantee | 3-year anti-corrosion guarantee |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Old Bronze |
| Product family | Philadelphia |
| Width | 190 mm |
| Product weight | 3.51 kg |
| Diameter | 190 mm |
| Fitting height | 1165 mm |
| Electrical class | Class I |
| Materials | Cast aluminium, champagne-tinted glass |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Spare glass/shade | GS211 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 1165 mm; D: 190 mm |
| Box dimensions | 25 x 22 x 110 cm |
| Base plate dimensions | 220 mm |
See more Catalog products
VG1-BLACK
WSLL1-BLACK
PH8-M-OB
HL7-S-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.
























