Philadelphia has distinctive classic details that feature in this complete series of “period” lanterns. The range has a champagne tinted blown glass, an Old Bronze Patina finish and is IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 2.70 kg |
| Guarantee | 3-year anti-corrosion guarantee |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Finish | Old Bronze |
| Family | Philadelphia |
| Width | 190 mm |
| Product weight | 2.43 kg |
| Diameter | 190 mm |
| Fitting height | 380 mm |
| Electrical class | Class I |
| Minimum drop | 540 mm |
| Maximum drop | 1,540 mm |
| Ceiling pan colour | Old Bronze |
| Build materials | Cast aluminium, champagne-tinted glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Spare glass/shade | GS211 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Chain/wire/cord length | 1,590 mm chain |
| Product dimensions | H: 380 mm; D: 190 mm; Drop: 5401,540 mm |
| Box dimensions | 46 x 46 x 40 cm |
| Height adjustable | Adjustable on installation |
See more Catalog products
VG1-BLACK
WSLL1-BLACK
PH4-M-OB
HL7-S-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.
























