Wilmslow lamp post lantern (head only) is an elegant Victorian style lamp suitable for both domestic and commercial environments. It is made predominantly of cast aluminium. Supplied in Black finish with clear glass panels. IP23 rated and made in the UK. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 9.95 kg |
| Guarantee | 3-year anti-corrosion guarantee |
| IP Rating | IP23 |
| Suitable Location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power Source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Family | Wilmslow |
| Width | 385 mm |
| Product Weight | 8.96 kg |
| Fitting Height | 825 mm |
| Class | Class I |
| Build Materials | Cast aluminium, steel, clear glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum Wattage | 60 W |
| Number of Lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Product Dimensions | H: 825 mm; D: 385 mm |
| Box Dimensions | 63 x 42 x 40 cm |
See more Catalog products
GZCC-SPENNYMOOR-1P
GZCC-SPENNYMOOR-3P
GZCC-SPENNYMOOR-3S
VG1-BLACK
PH8-M-OB
PH4-M-OB
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




























