The Parish lantern collection offer a blend of minimal, elegant styling with fine attention to detail and quality. Manufactured in the UK from die-cast aluminium and glass, they are offered in a Black powder-coated finish. Guaranteed for 10 years. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 3.22 kg |
| Guarantee | 10 year anti-corrosion guarantee |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains |
| Finish | Black |
| Family | Parish |
| Width | 230 mm |
| Product weight | 2.9 kg |
| Diameter | 230 mm |
| Fitting height | 1040 mm |
| Electrical class | Class I |
| Materials | Cast aluminium, clear glass |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H 1040 mm, D 230 mm |
| Box dimensions | 91 x 24 x 23 cm |
| Base plate dimensions | 120 mm |
See more Catalog products
VG1-BLACK
WSLL1-BLACK
PH8-M-OB
PH4-M-OB
HL7-S-PC
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.

























