- Home
- Brands
- Elstead Lighting
- Elstead Lighting Lampshades
- Elstead Lighting / / Fletcher 22"" Flush - Aged Brass with Ivory Shade
Elstead Lighting / / Fletcher 22"" Flush - Aged Brass with Ivory Shade
This item is also listed in other categories:
Table & Floor Lamps / Lampshades, Elstead Lighting / Elstead Lighting Lampshades
Request Quote
Quote item
Email Enquiry
Quote item
Request for information |
| Business discount | -15% | Code: | ELBVW |
![]() |
Secure Shopping:
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Product details
Fletcher is a flush ceiling fixture with a faux silk Ivory shade. Choose from 6 different size options. There is a gloss white acrylic diffuser that is secured with a Polished Chrome or Aged Brass Central finial. See our shade catalogue for more shade colour options.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Range | Fletcher Flush |
| Finish | Aged brass with ivory shade |
| Shade colour | Ivory |
| Suitable location | Interior |
| Materials | Steel, faux silk, acrylic opal diffuser |
| Voltage | 220-240 V |
| Power source | Mains |
| Safety class | Class I |
| Number of lamps | 5 |
| Lamp socket | E27 |
| Lamps included | No |
| Integrated LED | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H 262 × Ø 559 mm |
| Fitting height / maximum drop | 262 mm |
| Shade dimensions | Ø 559 × H 262 mm |
| Ceiling canopy diameter | 150 mm |
| Product weight | 6.75 kg |
| Box weight | 7.50 kg |
| Box dimensions | 60 × 60 × 49 cm |
| Guarantee | 2 year guarantee |
| Country of Manufacture | United Kingdom |
|---|
PDF Document
Secure Shopping
Secure Shopping:
- Only original products
- Reliable shipping
- Easy return
- Money back guaranty
- "https" secured pages
- Secure payment
- Secure data protection
- 3-D Secure programs
Customers also viewed
Elstead Lighting / / Clip Shades Pleated White Candle Shade
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / Clip Shades Pleated Ivory Candle Shade
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 14"" Cotton Box Pleat Ivory (35Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 12"" Cotton Fine/Pencil Pleat Oyster (30Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 12"" Cotton Box Pleat Oyster (30Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 12"" Cotton Box Pleat Ivory (30Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 14"" Cotton Box Pleat Oyster (35Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 14"" Cotton Fine/Pencil Pleat Ivory (35Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 14"" Cotton Fine/Pencil Pleat Oyster (35Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 22"" Cotton Box Pleat Oyster (56Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 20"" Cotton Fine/Pencil Pleat Ivory (51Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 20"" Cotton Box Pleat Oyster (51Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 20"" Cotton Box Pleat Ivory (51Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 18"" Cotton Fine/Pencil Pleat Oyster (46Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 18"" Cotton Fine/Pencil Pleat Ivory (46Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 18"" Cotton Box Pleat Oyster (46Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 16"" Cotton Fine/Pencil Pleat Ivory (41Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 18"" Cotton Box Pleat Ivory (46Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 8"" Cotton Fine/Pencil Pleat Oyster (20Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 8"" Cotton Box Pleat Oyster (20Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 8"" Cotton Box Pleat Ivory (20Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 10"" Cotton Fine/Pencil Pleat Oyster (25Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 10"" Cotton Box Pleat Oyster (25Cm)
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / Glass Shades Optional for Carisbrooke
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / Glass Shades Optional
REQUEST A QUOTE
Elstead Lighting / / 10"" Cotton Fine/Pencil Pleat Ivory (25Cm)
REQUEST A QUOTE
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.























































