A family of “period style” medium and large size lanterns with fine leaf finial details. This range covers pedestal, lamp-post, wall and suspended applications. Each product is offered with amber tinted blown glass and is hand finished in a Weathered Bronze Patina.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Baltimore |
| Finish | Weathered Bronze |
| Build materials | Cast aluminium, mottled glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Class | Class I |
| Power source | Mains voltage |
| Voltage | 220-240 V 50 Hz |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) included | No |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Spare glass/shade | GS203 |
| Product dimensions | H: 560 mm, D: 225 mm |
| Base plate diameter | 150 mm |
| Product weight | 2.52 kg |
| Box dimensions | 23 x 23 x 43 cm |
| Box weight | 2.80 kg |
| Guarantee | 3 year anti-corrosion guarantee |
See more Catalog products
SHEL-SOM-CAGE-VD
SHEL-SOM-CAGE-BR
BL50M-BLACK
CPM9-BLACK
CPM4-BLACK
CPM5-BLACK
SHEL-SOM-CAGE-AN
BAYVIEW-8M-BK
BT7-M
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.






















