Simple yet classic lines are the trademark of the Chapel Mini range. Manufactured from die-cast aluminium these fittings are offered in a Black finish. IP44 rated. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Chapel Mini |
| Finish | Black |
| Materials | Cast aluminium, clear glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable for | Exterior |
| Voltage | 220240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Electrical class | Class I |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 940 mm, D: 170 mm |
| Width | 170 mm |
| Diameter | 170 mm |
| Fitting height | 940 mm |
| Product weight | 0.09 kg |
| Box weight | 0.10 kg |
| Box dimensions | 90 x 23 x 25 cm |
| Guarantee | 10 year anti corrosion guarantee |
See more Catalog products
SHEL-SOM-CAGE-AN
SHEL-SOM-CAGE-VD
SHEL-SOM-CAGE-BR
BL50M-BLACK
CPM9-BLACK
CPM4-BLACK
BAYVIEW-8M-BK
BT3-M
BT7-M
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.



















