Simple yet classic lines are the trademark of the Chapel Mini range. Manufactured from die-cast aluminium these fittings are offered in a Black finish. IP44 rated. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box weight | 1.94 kg |
| Guarantee | 10-year anti-corrosion guarantee |
| IP Rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains |
| Finish | Black |
| Family | Chapel Mini |
| Width | 170 mm |
| Product weight | 1.75 kg |
| Diameter | 170 mm |
| Fitting height | 440 mm |
| Class | Class I |
| Build materials | Cast aluminium, clear glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
| Product dimensions | H: 440 mm; D: 170 mm |
| Box dimensions | 38 x 18 x 19 cm |
See more Catalog products
SHEL-SOM-CAGE-AN
SHEL-SOM-CAGE-VD
SHEL-SOM-CAGE-BR
BL50M-BLACK
CPM9-BLACK
CPM5-BLACK
BAYVIEW-8M-BK
BT3-M
BT7-M
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




















