RETIRING COLLECTION MODEL - CHECK STOCK AVAILABILITY. The Beta collection is a series of products manufactured from die-cast aluminium with styles that suit outside walls, flower beds, pathways, decking, fencing and trees.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Collection | Beta |
| Finish | Aged Iron |
| Material | Aluminium |
| Suitable location | Exterior |
| IP rating | IP54 |
| Voltage | 12 V (low voltage) |
| Guarantee | 5-year anti-corrosion guarantee |
| Product weight | 0.8 kg |
| Box weight | 1.15 kg |
| Product dimensions | H 370 mm × D 110 mm |
| Box dimensions | 11.5 × 11.5 × 39 cm |
| Height adjustable | No |
| Lamps | 3 × 1 W integrated LEDs (socket: integrated LED); not dimmable; 1 W per lamp |
See more Catalog products
GZ-BRONZE-ADPT-B
GZ-BRONZE-ADPT-A
GZCC-AMBLE-3S
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.































