Simple yet classic lines are the trademark of the Chapel range. Manufactured from die-cast aluminium these fittings are offered in a Black finish. IP44 rated. Made in England.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Box Weight | 3.50 kg |
| Guarantee | 10 year anti corrosion guarantee |
| IP Rating | IP44 |
| Suitable Location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power Source | Mains voltage |
| Finish | Black |
| Family | Chapel |
| Width | 205 mm |
| Product Weight | 3.15 kg |
| Diameter | 205 mm |
| Fitting Height | 1000 mm |
| Class | Class I |
| Build Materials | Cast aluminium, clear glass |
| Integrated LED | No |
| Lamp(s) Included | No |
| Maximum Wattage | 60 W |
| Number of Lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Product Dimensions | H: 1000 mm, D: 205 mm |
| Box Dimensions | 24 x 24 x 104 cm |
See more Catalog products
GZ-BRONZE-ADPT-B
GZ-BRONZE-ADPT-A
GZCC-AMBLE-3S
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.





























