RETIRING COLLECTION MODEL - CHECK STOCK AVAILABILITY. The Beta collection is a series of products manufactured from die-cast aluminium with styles that suit outside walls, flower beds, pathways, decking, fencing and trees.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Family | Beta |
| Finish | Matt Silver |
| Material | Aluminium |
| IP rating | IP54 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 12 V |
| Power source | Low voltage |
| Integrated LED | Yes |
| Lamps included | 3 x 1 W integrated LED |
| Number of lamps | 3 |
| Lamp wattage (max) | 1 W per lamp |
| Socket | Integrated LED |
| Dimmable | Not dimmable |
| Guarantee | 5-year anti-corrosion guarantee |
| Product weight | 1.5 kg |
| Box weight | 1.90 kg |
| Product dimensions | H: 650 mm D: 110 mm |
| Diameter | 110 mm |
| Fitting height | 650 mm |
| Box dimensions | 12 x 13 x 67 cm |
See more Catalog products
GZ-BRONZE-ADPT-B
GZ-BRONZE-ADPT-A
GZCC-AMBLE-3S
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.




























