RETIRING COLLECTION MODEL - CHECK STOCK AVAILABILITY. The Beta collection is a series of products manufactured from die-cast aluminium with styles that suit outside walls, flower beds, pathways, decking, fencing and trees.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Beta |
| Finish | Aged Iron |
| Material | Aluminium |
| IP rating | IP54 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 12V |
| Power source | Mains voltage |
| Integrated LED | Yes |
| Lamp type | Integrated LED |
| Lamps included | 3 x 1W integrated LEDs |
| Number of lamps | 3 |
| Maximum wattage | 1W |
| Dimmable | No |
| Dimensions | H: 220mm W: 85mm D: 115mm |
| Product weight | 0.6kg |
| Box weight | 0.8kg |
| Box dimensions | 9 x 12 x 23 cm |
| Guarantee | 5 year anti-corrosion guarantee |
See more Catalog products
GZ-BRONZE-ADPT-B
GZ-BRONZE-ADPT-A
GZCC-AMBLE-3S
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.





























