Product details
Sophia is a particular bench seat sofa that draws inspiration purely from Mid-century Modern Design. I's upholstered and stitched from top to bottom. The base is made of metal, and it has button-tufted sides. The slightly reclined back turns it into a lounge sofa, and the customizable fabrics draw anyone further into the beauty of this piece.

| Height | 82 cm / 32.3 in |
|---|---|
| Width | 140 cm / 55.1 in |
| Depth | 89 cm / 35 in |
| Seat Height | 46 cm / 18.1 in |
| Seat Depth | 57 cm / 22.4 in |
| Standard Finishes | Essential Home Textile, Polished Brass |
| Dimensions (HxWxD): | cm: 82x140x89 / inch: 32.28"x55.12"x35.04" |
|---|---|
| Country of Manufacture | Portugal |
| Style | Modern + Contemporary |
Secure Shopping
Collection "Sophia (EH)" by Essential Home
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.














