Product details
A particular bench seat sofa that draws inspiration from the aesthetics of Mid-century Modern Design. Stitched from the top to the bottom, with a base made of metal and button-tufted sides. The slight degree of reclining turns it into a lounge sofa providing much more than just style and comfort.

| Height | 82 cm / 32.3 in |
|---|---|
| Width | 66 cm / 26 in |
| Depth | 84 cm / 33.1 in |
| Seat Height | 46 cm / 18.1 in |
| Seat Depth | 57 cm / 22.4 in |
| Standard Finishes | Essential Home Textile; Polished Brass |
| Dimensions (HxWxD): | cm: 82x66x84 / inch: 32.28"x25.98"x33.07" |
|---|---|
| Country of Manufacture | Portugal |
| Style | Modern + Contemporary |
Secure Shopping
Collection "Sophia (EH)" by Essential Home
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.



















