Product details
Klaude Sofa, designed by Karim Rashid, exemplifies his constant quest for reimagining objects with a human and sensual connection. With elegant, sloping sides that beckon you to sit down, this modern sofa is inviting and comfortable. Upholstered with high-quality fabrics, it blends both style and functionality seamlessly into any design.

| Height | 73 cm / 28.7 in |
|---|---|
| Width | 355 cm / 139.8 in |
| Depth | 95 cm / 37.4 in |
| Seat Height | 42 cm / 16.5 in |
| Seat Depth | 65 cm / 25.6 in |
| Arm Height | 55 cm / 21.7 in |
| Standard Finishes | Essential Home Textile |
| Dimensions (HxWxD): | cm: 73x355x95 / inch: 28.74"x139.76"x37.4" |
|---|---|
| Country of Manufacture | Portugal |
| Style | Modern + Contemporary |
Secure Shopping
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.


















