The 'Kurage' collection is inspired by jellyfish and their fluid, light movement. The lamps feature organic designs and translucent materials that create mesmerizing lighting effects, similar to a jellyfish floating in the water. Each piece is designed to add an element of wonder and natural beauty to any space.
SKU KURAGE-D16
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 16x5.5 / inch: 6.3""x2.17"" |
|---|---|
| Diameter | 16 cm / 6.3"" |
| Depth | 5.5 cm / 2.17"" |
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 6W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ONOFF included in the lamp |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
See more Catalog products
Callback
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.























