In psychology and philosophy, the circular shape of the ring (in Japanese 'yubiwa') is often interpreted as a symbol of completeness and wholeness, embodying a sense of balance and perfection. It also represents the idea of union and connection, symbolizing the continuous bond between two elements or people. Thanks to its simplicity and versatility, the ring as a circular form manages to combine aesthetics, symbolism, and functionality, reflecting fundamental aspects of everyday life and human culture.
SKU YUBIW-WL-D20
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 4.6 / inch: 1.81"" |
|---|---|
| Diameter | 20 cm / 7.87"" |
| Height | 4.6 cm / 1.81"" |
Light Specifications
| Light source | 1x Strip LED, 24V, 13W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | Remote ON/OFF |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
SKU YUBIW-WL-D30
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 6.6 / inch: 2.6"" |
|---|---|
| Diameter | 30 cm / 11.81"" |
| Height | 6.6 cm / 2.6"" |
Light Specifications
| Light source | 1x Strip LED, 24V, 13W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | Remote ON/OFF |
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
See more Catalog products
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.
























