Hermes, known as the messenger of the gods, is the deity who inspired this line. A tubular element supports and connects four alabaster hemispheres; through this interplay of symmetries and correspondences, the idea of communication is conveyed, a moment of encounter between division and union. It's no coincidence that Hermes is also the god of travel and boundaries.
SKU ERMES-PE-2-L150
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 300x30x150 / inch: 118.11""x11.81""x59.06"" |
|---|---|
| Length | 150 cm / 59.06"" |
| Diameter | 30 cm / 11.81"" |
| Maximum pendant height | 300 cm / 118.11"" |
| Canopy (Rosone) | 15 x 5 x H.5 cm / 5.91""x1.97""x1.97"" |
Light Specifications
| Light source | 4x Module LED, 200mA, 46.8W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF included in canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
Weitere Produkte aus Katalog
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.



















































