Gifu is a city located in the prefecture of the same name in central Japan, part of the Chubu region. Known for its long tradition of craftsmanship and culture, Gifu has a history dating back centuries and played an important economic and strategic role during the samurai era. It is famous for its production of paper lanterns (called 'Gifu Chōchin'), made from rice paper and a bamboo frame. The idea behind this collection is based on the striking similarities between carved alabaster and the rice paper typically used for lanterns: both materials share delicate hues and a light, refined texture.
SKU GIFU-PE-C-H63
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 63.4x27.5 / inch: 24.96""x10.83"" |
|---|---|
| Height | 63.4 cm / 24.96"" |
| Diameter | 27.5 cm / 10.83"" |
| Max pendant height | 300 cm / 118.11"" |
| Ceiling canopy | 19 x 5 x H.5 cm |
Light Specifications
| Light source | 4x Strip LED, 24V, 35W |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF included in canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
Weitere Produkte aus Katalog
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.



















































