A mythological figure from ancient Greece, Uranus is the personification of the fertilizing force of nature, identified with the sky that fertilizes the earth through rain. His name corresponds to the Hindu Varuna, 'he who envelops, who surrounds.' This circular structure houses precious alabaster elements with a point-like and material structure reminiscent of a primitive era; these elements sometimes rise upward, sometimes downward, representing the unbreakable bond between heaven and earth.
SKU URANO-PE-2-D60
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 32x60x6 / inch: 12.6""x23.62""x2.36"" |
|---|
| Diameter | 60 cm (23.62"") |
|---|
| Height | 32 cm (12.6"") |
|---|
| Total hanging height | max 300 cm (118.11"") |
|---|
| Canopy (rosone) | 35 x 6 x H.5 cm (13.78 x 2.36 x H1.97"") |
|---|
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 150W |
|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
|---|
| Driver | ONOFF included in the canopy |
|---|
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
|---|
SKU URANO-PE-2-D80
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 32x80x10 / inch: 12.6""x31.5""x3.94"" |
|---|
| Diameter | 80 cm (31.5"") |
|---|
| Height | 32 cm (12.6"") |
|---|
| Total hanging height | max 300 cm (118.11"") |
|---|
| Canopy (rosone) | 26 x 10 x H.5 cm (10.24 x 3.94 x H1.97"") |
|---|
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 202.5W |
|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
|---|
| Driver | ONOFF included in the canopy |
|---|
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
|---|
SKU URANO-PE-2-D120
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 32x120x18 / inch: 12.6""x47.24""x7.09"" |
|---|
| Diameter | 120 cm (47.24"") |
|---|
| Height | 32 cm (12.6"") |
|---|
| Total hanging height | max 300 cm (118.11"") |
|---|
| Canopy (rosone) | 26 x 18 x H.5 cm (10.24 x 7.09 x H1.97"") |
|---|
Light Specifications
| Light source | 2x Strip LED, 24V, 312.5W |
|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
|---|
| Driver | ONOFF included in the canopy |
|---|
On request
| Color temperature (CCT) | 2300K-2700K-4000K |
|---|
| Driver | TRIAC - DALI |
|---|