The name Demeter, goddess of flora, perfectly reflects the distinctive shape of this Italian Alabaster series. The spheres, made of pure, hand-turned alabaster, resemble fruit hanging from the branches of a hypothetical tree of light. These brilliant elements stand out between heaven and earth and symbolize the richness that only Mother Nature can offer us.
SKU DEMETRA-CL-D97
Physical Specifications
| Dimensions (HxWxD) | cm: 22x97 / inch: 8.66""x38.19"" |
|---|---|
| Diameter | 97 cm |
| Height | 22 cm |
| Rosette (canopy) | D.10 x H.3.5 cm |
Light Specifications
| Light source | 18x COB LED, 54W, 200mA |
|---|---|
| Color temperature (CCT) | 3000K |
| Driver | ON/OFF driver included in the canopy |
On request
| Color temperature (CCT) | 2700K-4000K |
|---|---|
| Driver | DALI |
Weitere Produkte aus Katalog
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Brauchen Sie Hilfe? Unser Team steht Ihnen gerne zu Verfügung.
Wir werden uns innerhalb von 24 Stunden bei Ihnen melden.
Montag bis Samstag (außer an gesetzlichen Feiertagen in Österreich)
Senden Sie uns einfach eine E-Mail an info@select-intriorworld.com oder füllen Sie das folgende Formular aus.




















































