A family of “period style” medium and large size lanterns with fine leaf finial details. This range covers pedestal, lamp-post, wall and suspended applications. Each product is offered with amber tinted blown glass and is hand finished in a Weathered Bronze Patina.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Baltimore |
| Finish | Weathered Bronze |
| Materials | Cast Aluminium, Mottled Glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Electrical class | Class I |
| Box weight | 8.00 kg |
| Product weight | 7.2 kg |
| Width | 300 mm |
| Diameter | 300 mm |
| Fitting height | 2390 mm |
| Product dimensions | H: 2390 mm, D: 300 mm |
| Box dimensions | 52 x 34 x 62 cm |
| Base plate diameter | 220 mm |
| Guarantee | 3 year anti-corrosion guarantee |
| Integrated LED | No |
| Lamps included | No |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Spare glass/shade | GS204 |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
See more Catalog products
GZ-BRONZE-ADPT-B
GZ-BRONZE-ADPT-A
GZCC-AMBLE-3S
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.
































