The Baltimore Half Lantern is offered with Amber tinted glass and weathered Bronze finish, a new extension to this classic range. IP44 rated.
| Brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Product family | Baltimore |
| Finish | Weathered Bronze |
| Materials | Cast aluminium, mottled glass |
| IP rating | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| Electrical class | Class I |
| Warranty | 3 year anti-corrosion warranty |
| Voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Product dimensions | H: 432 mm D: 217 mm P: 122 mm |
| Box dimensions | 50 x 27 x 19.5 cm |
| Product weight | 1.3 kg |
| Box weight | 1.69 kg |
| Lamp socket | E27 |
| Number of lamps | 1 |
| Maximum wattage | 60 W |
| Lamps included | No |
| Integrated LED | No |
| Dimmable | Compatible with dimmable lamps |
See more Catalog products
SHEL-SOM-CAGE-VD
SHEL-SOM-CAGE-BR
BL50M-BLACK
CPM9-BLACK
CPM4-BLACK
CPM5-BLACK
SHEL-SOM-CAGE-AN
BAYVIEW-8M-BK
BT3-M
Call Back
Do you need support? Our team would be happy to answer your questions.
We will get back to you within 24 hours.
Contact us
Do you need support? Our team is available to help answer questions.
We will get back to you within 24 hours.
Monday through Saturday (except Austrian public holidays)
Email Us: Simply send us an email at info@select-interiorworld.com or fill in the form below.






















